Dorota Kłuszyńska – „Zbawicielka Śląska” (film)

Dorota Kłuszyńska – „Zbawicielka Śląska” (film)

W naszym cyklu zapraszamy  do obejrzenia 15-minutowego filmu, poświęconego Dorocie Kłuszyńskiej (1876- 1952). To jedna z osób najbardziej zasłużonych dla powrotu Nadolzia do Macierzy, postać intrygująca –  członkini Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, wieloletnia, czołowa działaczka Polskiej Partii  Socjalistycznej, w II RP posłanka i senatorka tej partii, publicystka, bojowniczka o prawa kobiet, po drugiej wojnie światowej posłanka PPS i PZPR, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

DOROTA KŁUSZYŃSKA

Działaczka społeczna, Polityk

ur. 1 stycznia 1876 r. w Tarnowie – zm. 22 listopada 1952 r. w Warszawie

Z domu Dora Pilcer, pochodziła z ubogiej rodziny żydowskiej. Absolwentka gimnazjum w Tarnowie, studiowała na wydziale ekonomii Uniwersytetu Wiedeńskiego. Od 1896 żona lekarza i działacza PPSD Galicji i Śląska Cieszyńskiego Henryka Kłuszyńskiego, zamieszkała w Boguminie. Zaangażowała się w walkę o prawa kobiet. Od 1908 redaktor naczelna „Głosu Kobiet”, była inicjatorką pierwszych obchodów Dnia Kobiet (1910). Zasiadała w krajowych władzach PPSD, stanęła na czele Centralnego Wydziału Kobiecego, opracowała założenia programowe, pracowała też w Międzynarodowym Sekretariacie Kobiecym Socjalistek.

W okresie I wojny aktywnie walczyła o powrót Cieszyńskiego do Macierzy, m.in. jako działaczka Naczelnego Komitetu Narodowego. Była jednym z najaktywniejszych członków ponadpartyjnej Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego, od jej powstania w październiku 1918 r. do zakończenia działalności w roku 1920.

W styczniu 1919 brała udział w obronie dworca w Boguminie przed atakiem wojsk czeskich. Stanowczo potępiała podział Śląska Cieszyńskiego przez Radę Ambasadorów w Paryżu. Po przyznaniu Bogumina Czechom, w 1921 r. razem z mężem wyprowadzili się do Łodzi, a potem w 1927 do Warszawy.

Czołowa działaczka PPS – członkini Rady Naczelnej (1918-1939), a w l.1928-39 w CKW partii. Weszła w skład Zarządu Głównego (ZG) Towarzystwa Uniwersytetów Robotniczych i Robotniczego TPD, wchodziła w skład egzekutywy II Międzynarodówki, pracowała w Lidze Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W latach 1925 – 35 była senatorem z listy PPS i Centrolewu.

W czasie II wojny światowej zaangażowana w tajne nauczanie, ukrywała się pod Grójcem. Od 1943 w kierownictwie PPS – WRN, a po wojnie jako członek RN PPS weszła w skład Krajowej Rady Narodowej.

Została wybrana posłem do Sejmu Ustawodawczego. Brała udział w próbie powołania niezależnej od komunistów Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej. Od 1948 posłanka z ramienia PPS, a później PZPR, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Spoczywa w Alei Zasłużonych na Powązkach.

Biogram na podstawie Elektronicznego Słownika Biograficznego Śląska Cieszyńskiego

Comments are closed.
Animated Social Media Icons by Acurax Responsive Web Designing Company
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube