Jan Uryga

Jan Uryga

[Zapraszamy do zapoznania się z biogramem kolejnej postaci: tekstem i spotem filmowym]

Kapitan WP

(ur. 26 lutego1892 r. Sechnej k. Laskowej – zm. 7 lipca 1950 w Krakowie)

Uczeń I i II Gimnazjum w Nowym Sączu (absolwent II Gimnazjum). Podczas I wojny światowej w 20 (galicyjskim) pułku piechoty – na froncie rosyjskim i włoskim. Czynny w organizacji „Wolność”, współinicjator antyaustriackiego przewrotu wojskowego 30/31 października 1918 r. w Tarnowie (wcześniej odpowiedzialny za zaopatrzenie w broń cywilnej konspiracji w Tarnowie a po przejęciu władzy w garnizonie – dowódca kompanii karabinów maszynowych).

W Wojsku Polskim: 1 pułk strzelców podhalańskich w Nowym Sączu, Centralna Szkoła Karabinów Maszynowych w Warszawie, 79. pułk w Słonimiu, Powiatowa Komenda Uzupełnień i Komenda Miasta Kraków. W 1939 r. w Komendzie miasta Kraków (kierownik referatu bezpieczeństwa i dyscypliny). Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. ewakuował się wraz z oddziałami krakowskiego garnizonu na wschód, uniknął niewoli i przedostał się w limanowskie, gdzie w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945 należał do ZWZ-AK i współorganizował tajne nauczanie. Po 1945 r. pracował w fabryce kabli w Czechowicach -Dziedzicach.

Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, nie otrzymał jednak odznaczenia niepodległościowego!

Biogram na podstawie m.in.: Jerzy Giza „Organizacja WOLNOŚĆ 1918. Konspiracja niepodległościowa w C.K. armii podczas I wojny światowej”

Zobacz film

Comments are closed.
Social Network Widget by Acurax Small Business Website Designers
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube