Wojciech Sypek reprezentantem tarnowskiej grupy badaczy

Wojciech Sypek reprezentantem tarnowskiej grupy badaczy

Wojciech Sypek, lokalny historyk, regionalista, pedagog w Zespole Szkół Technicznych im. J.Szczepanika, prywatnie syn Antoniego, znanego lokalnego dziejopisa i popularyzatora historii,  reprezentował w trakcie wiosennej sesji inauguracyjnej projektu „Pierwsi Niepodlegli” grupę już kilkunastu tarnowskich historyków i popularyzatorów historii, którzy  podjęli  z nami współpracę przy realizacji przedsięwzięcia. Wojciech Sypek  wygłosił referat na temat tarnowskiej drogi do niepodległości, a potem wziął udział w pierwszej z cyklu debacie naukowej z naszymi gośćmi z siedmiu innych miast Małopolski, Podkarpacia i Śląska Cieszyńskiego.

Do zadań historyków  uczestniczących w realizacji tego projektu, poza czynnym uczestnictwem w sesjach i debatach naukowych z innymi lokalnymi badaczami z terenu Polski południowo-wschodniej, należy m.in. wybór postaci historycznych, które przypominane będą później, podczas realizacji działań projektowych. Badacze zaoferowali pomoc w wyszukaniu fotogramów, opracowaniu biogramów oraz przygotowaniu przekrojowego tekstu na temat przebiegu zrywu z roku 1918 w swoim mieście i okolicy, wraz z odpowiednim kalendarium zdarzeń. Artykuł umieszczony zostanie w planowanej publikacji, będącej owocem i podsumowaniem segmentu badawczego projektu. Za zredagowanie artykułu dotyczącego Tarnowa i ziemi tarnowskiej odpowiadał będzie właśnie  Wojciech Sypek. Tekst skonsultowany zostanie jednak z pozostałym gronem tarnowskich historyków.

Badacze uczestniczący w projekcie wezmą też udział w nagraniach do modułów filmowych cyklu (realizacja audiowizualnych spotów informacyjnych o poszczególnych postaciach- tytułowych Pierwszych Niepodległych oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego).

Comments are closed.
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube