Pierwszych 20 godzin rejestracji filmowych za nami
Pod koniec czerwca w Tarnowie zakończyła się pierwsza część zdjęć do filmowo-internetowego fragmentu planowanej na jesień kampanii społecznej „Pierwsi Niepodlegli”, stanowiącej filar drugiego obszaru działań podejmowanych w ramach całego projektu. W nagraniach, które realizowane były (i jeszcze będą) w sali edukacyjnej tarnowskiego Ratusza wzięło udział pierwszych jedenastu badaczy, głównie z Tarnowa. Owocem pierwszej fazy realizacji tego przedsięwzięcia jest już blisko 20 godzin „surowych” nagrań. Zrealizowane zostały także pierwsze zdjęcia plenerowe. Rejestracje filmowe kontynuowane będą w lipcu w Tarnowie, a następnie w innych miastach – partnerach projektu.
W ramach kampanii społecznej „Pierwsi Niepodlegli”, która rozpocznie się wczesną jesienią 2017 r. i realizowana będzie do końca przyszłego roku, przypomnieć mamy łącznie sto postaci – najaktywniejszych i najbardziej zasłużonych, ale wciąż zupełnie nieobecnych w społecznej świadomości uczestników zrywów niepodległościowych z jesieni 1918 roku w Galicji i na Śląsku Cieszyńskim. Każdej z tych postaci poświęcony zostanie audiowizualny spot lub krótki film z wykorzystaniem m.in. wypowiedzi lokalnych historyków, popularyzatorów historii i jej pasjonatów. Przygotowane spoty i dłuższe filmy publikowane będą sukcesywnie w naszym serwisie, na specjalnym, internetowym kanale video i będą udostępniane na portalach społecznościowych oraz w serwisach partnerów akcji. Kampanii internetowej towarzyszyć będzie kampania z wykorzystaniem – na plakatach i okolicznościowych kartach pocztowych – wizerunków i biogramów upamiętnianych postaci.
Partnerem pierwszej (lokalnej) części cyklu jest Miasto Tarnów.
na zdjęciu kadr z nagrania wypowiedzi dr Janusza Kozioła, wicedyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie, które jest jednym z partnerów naszego projektu