„Pierwsi Niepodlegli” na Festiwalu Niepodległości
Już za kilka dni rozpoczyna się w Tarnowie szósta edycja Festiwalu Niepodległości. Organizatorzy tego cyklu lokalnych imprez są także pomysłodawcami i realizatorami projektu „Pierwsi Niepodlegli”. Nic zatem dziwnego, że podczas wielodniowej imprezy prezentowany będzie dotychczasowy dorobek projektu. Swoją premierę będą mieć tutaj pierwsze plakaty, karty pocztowe oraz projekcje filmów z serii przypominającej postaci „Pierwszych Niepodległych”. Festiwal staje się także świetną okazją do odbycia kolejnych wykładów i debat historyków. 10 listopada zapraszamy m.in. na debatę pt. „Chronologia zrywów niepodległościowych w Galicji i na Śląsku Cieszyńskim w październiku 1918 r.”
O ustanowienie tego Święta od lat apelowali organizatorzy festiwalu. W tym roku serdecznie zapraszamy zatem nie tylko na imprezy organizowane w ramach Festiwalu, ale też uroczystości współorganizowane w ramach lokalnego Święta – wespół z samorządem Tarnowa – przez przedstawicieli środowisk patriotycznych, zasiadających w Kapitule Festiwalu. Kapituła przekształcona, między edycjami, w Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, m.in. skutecznie zarekomendowała spośród swego grona 4 osoby do komitetu organizacyjnego Święta 30 X. Program tegorocznych oficjalnych obchodów to zatem również dzieło tych środowisk.
Podczas wszystkich festiwalowych i świątecznych imprez kontynuowana będzie – zainicjowana przez Społeczny Komitet – zbiórka funduszy na pamiątkową Tablicę/Ścianę Pamięci poświęconą uczestnikom chwalebnych wydarzeń z 30/31 X 1918 roku w Tarnowie, których nazwiska wciąż pozostają dla tarnowian anonimowe. Tablica odsłonięta zostanie za rok, w czasie obchodów setnej rocznicy pionierskiego przewrotu niepodległościowego w naszym mieście.
Serdecznie Państwa zapraszamy na to wyjątkowe, corocznie najważniejsze wydarzenie festiwalowe.
W dniach 6 i 7 listopada (od godziny 11:00) w kinie „Marzenie” zaplanowano 2-
7 listopada (środa) o godzinie 17:00 będzie można się spotkać z Krzysztofem Brożkiem w Piwnicy TCK, Rynek 5.
Z kolei 10 listopada o godz. 11:00 na tarnowskim Rynku (pod świątecznym, ogrzewanym namiotem) historycy z 8 miast Polski południowo-wschodniej debatować będą publicznie o chronologii odzyskiwania niepodległości w roku 1918 w naszym regionie. Debata będzie stanowić podsumowanie tegorocznych działań w segmencie badawczym projektu „Pierwsi Niepodlegli”.
Festiwalowi towarzyszy też kontynuacja środowego cyklu wykładów lokalnych badaczy i poularyzatorów najnowszej historii Tarnowa i okolic. I tak, już 25 października z referatem „Tło i przebieg zrywu niepodległościowego w Tarnowie w roku 1918” zaprezentuje się Wojciech Sypek, 8 listopada – Antoni Sypek (wykład „Stylińscy„), a 22 listopada Tarnów odwiedzi gość z Krakowa i Nowego Sącza jednocześnie – Jerzy Giza, autor m.in. monografii o Organizacji „WOLNOŚĆ”.
Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.
Wśród przygotowywanych – także przez nas – wydarzeń w świątecznym dniu 30 października na szczególną Państwa uwagę zasługuje Wielki Spacer Historyczny, którym na czele z prezydentem Tarnowa i przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza, przejdziemy popołudniu – tuż po zakończeniu uroczystej wspólnej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu – ulicami Tarnowa z Rynku, przez Katedralną, Wałową, Piłsudskiego (Pomnik Nieznanego Żołnierza), Legionów do Parku Strzeleckiego, pod Pałacyk Strzelecki. Tam, około godziny 16:30 rozpocznie się Piknik Niepodległościowy z grochówką, kilkoma scenami rekonstrukcyjnymi i śpiewaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Kity oraz młodych tarnowskich artystów. Na zakończenie Pikniku zaplanowano jeszcze spektakularny pokaz laserowy.