„Pierwsi Niepodlegli” na Festiwalu Niepodległości

„Pierwsi Niepodlegli” na Festiwalu Niepodległości

Już za kilka dni rozpoczyna się w Tarnowie szósta edycja Festiwalu Niepodległości. Organizatorzy tego cyklu lokalnych imprez są także pomysłodawcami i realizatorami projektu „Pierwsi Niepodlegli”. Nic zatem dziwnego, że podczas wielodniowej  imprezy prezentowany będzie dotychczasowy dorobek projektu.  Swoją premierę będą mieć tutaj pierwsze plakaty, karty pocztowe  oraz projekcje filmów z serii przypominającej postaci „Pierwszych Niepodległych”. Festiwal staje się także świetną okazją do  odbycia kolejnych wykładów i debat historyków. 10 listopada zapraszamy m.in. na debatę pt. „Chronologia zrywów niepodległościowych w Galicji i na Śląsku Cieszyńskim w październiku 1918 r.”

W tym roku festiwalowy cykl imprez kulturalnych i edukacyjnych towarzyszył będzie – po raz pierwszy obchodzonemu oficjalnie – Świętu Miasta „Tarnów – Pierwsze Niepodległe” Dniu Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z października 1918 r.
O ustanowienie tego Święta od lat  apelowali organizatorzy festiwalu. W tym roku serdecznie zapraszamy zatem nie tylko na imprezy organizowane w ramach Festiwalu, ale też uroczystości współorganizowane w ramach lokalnego Święta – wespół z samorządem Tarnowa – przez przedstawicieli środowisk patriotycznych, zasiadających w Kapitule Festiwalu. Kapituła przekształcona, między edycjami, w Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości, m.in. skutecznie zarekomendowała spośród swego grona 4 osoby do komitetu organizacyjnego Święta 30 X. Program tegorocznych oficjalnych obchodów to zatem również dzieło tych środowisk.   
 

Podczas wszystkich festiwalowych i świątecznych imprez kontynuowana będzie – zainicjowana przez Społeczny Komitet – zbiórka funduszy na pamiątkową Tablicę/Ścianę Pamięci poświęconą  uczestnikom chwalebnych wydarzeń z 30/31 X 1918 roku w Tarnowie, których nazwiska wciąż pozostają dla tarnowian anonimowe. Tablica odsłonięta zostanie za rok, w czasie obchodów setnej rocznicy pionierskiego przewrotu niepodległościowego w naszym mieście.

 

Spośród zaplanowanych przez nas festiwalowych imprez polecamy w tym roku m.in.  spotkanie z profesorem Janem Żarynem, które odbędzie się w starostwie powiatowym w Tarnowie 27 października (piątek) o godz. 17:00, stanowiąc prolog festiwalu. 
 
W niedzielę 29 października o godz. 18:00 zapraszamy do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na tradycyjną Galę Festiwalu, podczas której kolejne osoby zasłużone dla środowisk patriotycznych w naszym mieście i regionie otrzymają „Szablę Niepodległości” i „Ryngraf Niepodległości”. Po tej ceremonii szósty już raz będziemy mogli wziąć udział w Koncercie Bardów. W tym roku będzie to koncert pieśni patriotycznych Arkadiusza Kobusa w wykonaniu zespołu wokalnego El Fuego, działającego przy Klubie 25  Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Serdecznie Państwa zapraszamy na to wyjątkowe, corocznie najważniejsze  wydarzenie festiwalowe.

W dniach 6 i 7 listopada (od godziny 11:00) w kinie „Marzenie” zaplanowano 2-dniowy przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Brożka, autora m.in. filmu „Zdradzeni o świcie”  o rozbiciu oddziału podziemia antykomunistycznego „Żandarmeria”, działającego na Sądecczyźnie,  który zobaczymy w pierwszym dniu przeglądu oraz „Tajne Spec. znaczenia” o Lechu Wałęsie  (obrosły już legendą film zrealizowany przed blisko dekadą dla TVN, którego ta telewizja nigdy jednak na swojej antenie nie wyemitowała) oraz tegorocznego filmu „Gdzie jest porozumienie gdańskie ?„, które zobaczymy w drugim dniu przeglądu.

7 listopada (środa) o godzinie 17:00 będzie można się spotkać z Krzysztofem Brożkiem w Piwnicy TCK, Rynek 5.

Z kolei 10 listopada o godz. 11:00 na tarnowskim Rynku (pod świątecznym, ogrzewanym namiotem) historycy z 8 miast Polski południowo-wschodniej debatować będą publicznie o chronologii odzyskiwania niepodległości w roku 1918 w naszym regionie. Debata będzie stanowić podsumowanie tegorocznych  działań w segmencie badawczym projektu „Pierwsi Niepodlegli”.

Festiwalowi towarzyszy też kontynuacja środowego cyklu wykładów lokalnych badaczy i poularyzatorów najnowszej historii Tarnowa i okolic. I tak, już 25 października z referatem „Tło i przebieg zrywu niepodległościowego w Tarnowie w roku 1918” zaprezentuje się Wojciech Sypek8 listopada – Antoni Sypek (wykład „Stylińscy„), a 22 listopada Tarnów odwiedzi gość z Krakowa i Nowego Sącza jednocześnie – Jerzy Giza, autor m.in. monografii o Organizacji „WOLNOŚĆ”.

Wszystkie wykłady odbędą się w auli starostwa przy ul. Narutowicza 38 w Tarnowie o godzinie 17:00. 
 

Wstęp na wszystkie festiwalowe imprezy jest wolny.  

Wśród przygotowywanych – także przez nas – wydarzeń w świątecznym dniu 30 października na szczególną Państwa uwagę zasługuje Wielki Spacer Historyczny, którym na czele z prezydentem Tarnowa i przewodniczącym Rady Miejskiej oraz Orkiestrą Reprezentacyjną Straży Granicznej z Nowego Sącza, przejdziemy popołudniu – tuż po zakończeniu uroczystej wspólnej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu –  ulicami Tarnowa z Rynku, przez Katedralną, Wałową, Piłsudskiego (Pomnik Nieznanego Żołnierza), Legionów do Parku Strzeleckiego, pod Pałacyk Strzelecki. Tam, około godziny 16:30  rozpocznie się Piknik Niepodległościowy z grochówką,  kilkoma scenami rekonstrukcyjnymi i śpiewaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu Piotra Kity oraz młodych tarnowskich artystów. Na zakończenie Pikniku zaplanowano jeszcze spektakularny pokaz laserowy.

Tylko tego dnia i tylko tam, każdy z uczestników Spaceru i Pikniku otrzyma okolicznościową publikację z ilustrowanym przewodnikiem po obiektach odwiedzanych na trasie Spaceru oraz śpiewnikiem patriotycznym.

 

 

 

 

Comments are closed.
Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube