Jerzy Giza naszym kolejnym konsultantem

Jerzy Giza naszym kolejnym konsultantem

Miło nam poinformować, że pan Jerzy Giza, autor niezwykłej monografii „Organizacja WOLNOŚĆ 1918. Polska konspiracja niepodległościowa w Cesarsko-Królewskiej armii podczas I wojny światowej i losy jej bohaterów” (Kraków, 2011), społecznik i pedagog , współzałożyciel i dyrektor pierwszej niepublicznej szkoły w Krakowie – SP im. J.Piłsudskiego, od zawsze związany z Sądecczyzną i szczególnie zgłębiający jej dzieje w XIX i XX wieku,  jest kolejnym badaczem, który dołączył do naszego projektu. Był m.in. jednym z referentów wiosennej sesji inauguracyjnej naszego przedsięwzięcia w tarnowskim Ratuszu i uczestnikiem pierwszej z cyklu debat naukowych, towarzyszących realizacji projektu „Pierwsi Niepodlegli”.

Do zadań naukowców uczestniczących w realizacji tego projektu, poza czynnym uczestnictwem w sesjach i debatach naukowych z innymi lokalnymi badaczami z terenu Polski południowo-wschodniej, należy m.in. wybór postaci historycznych, które przypominane będą podczas realizacji działań projektowych, pomoc w wyszukaniu fotogramów, opracowanie biogramów oraz przygotowanie przekrojowego tekstu na temat przebiegu zrywu z roku 1918 w swoim mieście i okolicy, wraz z odpowiednim kalendarium zdarzeń. Artykuł umieszczony zostanie w planowanej publikacji, będącej owocem i podsumowaniem segmentu badawczego projektu.

Badacze uczestniczący w projekcie wezmą też udział w nagraniach do modułów filmowych cyklu (realizacja audiowizualnych spotów informacyjnych o poszczególnych postaciach- tytułowych Pierwszych Niepodległych oraz pełnometrażowego filmu dokumentalnego).

Comments are closed.
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube