Wincenty Szymborski

Wincenty Szymborski

Warto pamiętać, że wśród „Pierwszych Niepodległych” pod Tatrami był ojciec przyszłej polskiej noblistki …

WINCENTY  WŁADYSŁAW SZYMBORSKI

Administrator, społecznik, polityk

(ur. 5 kwietnia 1870 w Czartkach Wielkich – zm. 9 września 1936 w Krakowie)

 

Syn Antoniego Szymborskiego, podróżnika, powstańca wielkopolskiego (1848) i styczniowego. Absolwent Męskiego Gimnazjum Klasycznego w Kaliszu. W latach 1904–1926 zarządca dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego, do 1922 dóbr zakopiańskich a od 1923 majętności w Kórniku pod Poznaniem. Sfinalizował prace nad aktem donacyjnym Zamoyskich i stworzeniem Fundacji „Zakłady Kórnickie”.

Jeden ze współtwórców Muzeum Tatrzańskiego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Zakopane zawdzięcza mu także lokal Towarzystwa „Sokół”, pustelnię Brata Alberta, niektóre kościoły. Pod jego administracją zelektryfikowano Zakopane. Był pomysłodawcą budowy toru bobslejowego w Kuźnicach (1910), potem wspomagał jego realizację.

W 1916 współzałożyciel tajnej Rady Narodowej pod Tatrami. W październiku 1918 r. jeden z trzech wiceprzewodniczących Organizacji Narodowej w Zakopanem, potem Rady Narodowej Rzeczpospolitej Zakopiańskiej i nieformalny jej wiceprezydent – najbliższy współpracownik S.Żeromskiego.

Związany z ruchem narodowym, członek Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, a potem Związku Ludowo-Narodowego. Od 1924 lub 1926 mieszkał z rodziną w Toruniu, w 1930 przeprowadził się do Krakowa.

Spoczywa w grobie rodzinnym na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, obok żony Anny i córki Wisławy, słynnej noblistki.

Biogram na podstawie opracowania dr Kazimierza Krawiarza.

Comments are closed.
Plugin for Social Media by Acurax Wordpress Design Studio
Visit Us On TwitterVisit Us On FacebookVisit Us On Youtube